O zmianach w najmie w 2023r

O zmianach w najmie w 2023r

2023 rok przyniósł zmiany dla osób wynajmujących nieruchomości. Do tej pory najemcy mieli prawo wyboru sposobu opodatkowania pomiędzy skalą podatkową (na zasadach ogólnych), a ryczałtem. Od stycznia bieżącego roku istnieje możliwość tylko jednej formy. Sprawdźmy jak zmieniły się przepisy z tytułu najmu prywatnego oraz co oznaczają one w praktyce. 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Aktualne przepisy Polskiego Ładu od stycznia 2023 roku pozwalają osobom prywatnie wynajmującym nieruchomości na opodatkowanie najmu wyłącznie w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest on liczony od przychodów, a nie jak w przypadku skali podatkowej od dochodu. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami, ostatnim rokiem, który daje możliwość wyboru formy opodatkowania jest 2022.

Dostępne stawki ryczałtu z tytuły najmu wynoszą 8,5 oraz 12,5%, a ich wysokość uzależniona jest od sumy uzyskiwanych przez najemcę przychodów w ciągu roku. Jeśli nie przekraczają one 100 000 zł osoba wynajmująca stosuje mniejszą stawkę, 12,5% dedykowana jest dla osób, których przychód w ciągu roku przekroczył 100 000 zł.

Koszt uzyskania przychodów – brak możliwości odliczenia

Podatnicy, którzy do tej pory korzystali z formy opodatkowania skalą podatkową, powinni zachować szczególną czujność, ponieważ ryczałtowa forma z tytułu najmu nie daje najemcy możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów, do których zaliczano odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu hipotecznego, remonty oraz kwotę wolna od podatku.

Wynajem nieruchomości to obecnie stabilna i opłacalna inwestycja, ciesząca się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród studentów oraz rodzin, które nie mają możliwości zakupy mieszkania na własność, ale także uchodźców z Ukrainy. Jeśli chcecie wynająć mieszkanie zapraszam do Biura Nieruchomości Asset. Nasi eksperci pomogą i zajmą się wszystkimi formalnościami.

Call Now Button